اخبار, مقالات

گلکسی S24، مدل جدید از تلفن‌های هوشمند سامسونگ یا تقلیدی از آیفون؟

گلکسی S24

گلکسی S24، مدل جدید از تلفن‌های هوشمند سامسونگ یا تقلیدی از آیفون؟

تلفن‌های هوشمند جدید Galaxy S24، S24 Plus و S24 Ultra باید به زودی معرفی رسمی شوند، اما از پیش ما یک ایده خوبی از نمای تلفن‌ها و مشخصات آنها داریم.

استیو اچ. مک‌فلای (با نام کاربری @OnLeaks) چند هفته پیش طراحی پرچمدارهای آینده سامسونگ را از طریق یک سری نمای‌های واقع‌گرایانه فاش کردند که تصویری تقریباً شبیه به Galaxy S23، S23 Plus و S23 Ultra دارند که از قبل می‌شناسیم و دوست داریم.

واکنش توییتر تکنولوژی به سرعت پیگیری شد و واضح بود: “سامسونگ در چه چیزی فکر می‌کند؟” البته، این عبارت به طراحی Galaxy S24، S24 Plus و S24 Ultra اشاره دارد که نه تنها به Galaxy S23 بلکه به Galaxy S22 از سال گذشته نیز شباهت دارد.

برخلاف کاربران آیفون، کسانی که تلفن‌های اندرویدی (مخصوصاً پرچمدارهای گرانقیمت) می‌خرند، به میزانی از نوآوری در طراحی عادت دارند که از تلفن‌های سامسونگ در سه سال گذشته کمبود داشته است. این ممکن است واکنش‌های منفی را توجیه کند.

به جای تمرکز بر ویژگی‌ها و طراحی‌های جالب، شرکت کره‌ای به یک رویکرد متفاوت در به‌روزرسانی‌ها پرداخته است که بسیار شبیه به استراتژی “نوآوری کند” آیفون اپل است.

اما چرا نگرانی‌های سامسونگ نسبت به تولید تلفن‌ها به این شکل تغییر کرده است، و آیا تبدیل شدن به “آیفون اندروید” چیزی خوب برای گلکسی است؟ بیایید در این مورد بحث کنیم.

گلکسی S24

گلکسی S24: تاثیر آیفون اپل در دنیای اندروید

اگر به تصاویر اولیه که داریم نگاهی بیاندازیم، گلکسی S24، S24 Plus و S24 Ultra به طور تقریبی به معادلات گلکسی S23 شبیه به نظر می‌آیند.

جالب اینجاست که سامسونگ به نظر می‌رسد که لبه ی گلکسی S24 و گلکسی S24 Plus را حتی تخت تر می‌کند و لبه‌های مربعی‌تری دارند، که یادآور مدل‌های iPhone 14 هستند (هر چند مدل‌های iPhone 15 به یک طراحی کمی مرتب‌تر با “لبه‌های منحنی” منتقل شده‌اند). اما به جز این موارد، تقریباً مثل نگاه به پرچمدارهای گلکسی S23 به نظر می‌آید.

اگر این پایبندی ثابت به یک زبان طراحی به شما یادآور تلفن دیگری می‌شود، آن آیفون اپل خواهد بود که از سال 2020 به طراحی “آیفون” اصولاً وفادار مانده است. به دقت‌تر بگویم، اپل به طراحی تقریباً همانند iPhone 12، iPhone 13 و iPhone 14 پایبند بوده است، با این تفاوت که iPhone 15 در نهایت شکل و حالتی کمی متفاوت نسبت به نسل قبلی دارد.

با وجود ادعاهای “طراحی تماماً جدید” اپل در رونمایی از iPhone 15، به نظر ناممکن می‌آید که بتوانید بر اساس ظاهر iPhone 14 و iPhone 15 (بدون نگه‌داشتن آنها) آن دو را از یکدیگر تشخیص دهید. تنها نشانه‌گیری، رنگ‌های متفاوت iPhone 15 هستند.

تحت پشتیبانی نرم‌افزاری، دوربین و طراحی گلکسی S24 Ultra تأثیری از اپل و iPhone 15 Pro Max دارد: اپل می‌تواند تأثیر مثبتی بر سامسونگ داشته باشد.

گلکسی اکنون یکی از بهترین تلفن‌های اندرویدی است که می‌توانید آن را دریافت کنید، اگر به دنبال پشتیبانی مداوم و گسترده از نرم‌افزار هستید. این تغییر نسبی برای سامسونگ بسیار مهم است. رقابت از این قبیل تغییرات زیباست.

تبدیل از دوربین با بزرگنمایی 10 برابری به 5 برابری در گلکسی S24 Ultra ممکن است نمایانگری از فلسفه جدید “کمتر بیشتر است” سامسونگ باشد – که (به طبع) از اصول اپل از زمان آغاز کار اپل است.

یکی از عناصر طراحی مشهود تقلید از آیفون 15 Pro در گلکسی S24 Ultra باید چهارچوب تیتانیوم باشد که برای اولین بار در پرچمدار پرمیوم گلکسی معرفی خواهد شد.

گفته می‌شد که اپل بعدها به مواد ارزشمند تیتانیوم سوئیچ می‌کند، و در نهایت مدل‌های iPhone 15 Pro و iPhone 15 Pro Max را داریم که اکنون به نظر می‌رسد مقاوم‌تر و (بی‌شک) 20 گرم سبک‌تر از نسل‌های پیشینی با فولاد ضدزنگ باشند. متأسفانه برای کاربران سامسونگ، با وجود تغییر به تیتانیوم، گلکسی S24 Ultra به طور عمل وزن تقریباً مشابه گلکسی S23 Ultra را دارد. این به دلیل استفاده از ماده سبک‌تر برای چهارچوب آن (آلومینیوم) در مقایسه با فولاد ضدزنگ iPhone 14 Pro است.

در صورتی که شنیده‌اید، حدس ها و شایعات جدید می‌گویند که گلکسی S24 Ultra ممکن است تنها مدلی از S24 باشد که از تراشه Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 جدید به عنوان چیپ اصلی استفاده می‌کند. ولی ممکن است،تراشه  Exynos 2400 برای برخی مناطق جهان،و تراشه Snapdragon 8 Gen 3 برای مناطق دیگر عرضه شود.

اگر به دنبال ایده مخوف سامسونگ برای انتخاب چیپ Exynos یا Snapdragon در مدل‌های مختلف هستید، ممکن است به یاد آوردن این کمک کند که اپل این استراتژی “نابودگر” را در سال گذشته با iPhone 14 و iPhone 14 Pro راه‌اندازی کرد. مدل معمولی با چیپ پرچمدار Cupertino از سال 2021 (A15 Bionic) ماند، در حالی که تنها مدل Pro از چیپ جدید A16 Bionic بهره برد.

البته این تا حدی مقایسه “اپل با اپل” نیست چرا که Exynos 2400 سامسونگ تا حالا معرفی نشده است. با این حال، با توجه به تاریخچه عملکرد ضعیف Exynos در مقایسه با چیپ‌های Qualcomm، برنامه سامسونگ برای استفاده از بهترین چیپ برای گلکسی S24 Ultra گرانقیمت در واقعیت تفاوت زیادی با استراتژی “چیپ بهتر برای iPhone Pro” اپل نخواهد داشت.

گلکسی S24

در پایان،

طریقه‌ی عجیب این است که سامسونگ سال‌ها سعی کرد که با ارائه ویژگی‌ها و امکانات اضافی، آیفون اپل را شکست دهد، در حالی که راه حل موفقیت این است که به تدریج و محصولات و ویژگی‌های کمتر و قابل اطمینان تر اولویت داده و به جای گذاشتن عناصر و ویژگی‌های بیشتر، محصولات کمتر اما قابل اطمینان‌تری ارائه دهد.

از سوی دیگر، در مورد iPhone، پرچمدار اپل در 3-4 سال گذشته بیشتر و بیشتر به نظر اندرویدی شده است. اکنون اپل تعداد زیادی گزینه سفارشی‌سازی را (در برخی حوزه‌ها، بیشتر از اندروید) ارائه می‌دهد، USB-C را ارائه می‌دهد و شاید پیچیدگی‌های مرتبط با سخت‌افزار قدیمی را دیگر ندارد.

بزرگترین تولید کننده تلفن‌های اندروید اکنون مانند آیفون عمل می‌کند، و تا جایی که می‌توانم این موضوع را که به عنوان علاقه‌مند به تکنولوژی نمی‌پسندم، تأیید می‌کنم، به دست آوردن موفقیت تجاری همه چیز را در این سطح به هم ریخته است. با این حال، همزمان “نگرانی آیفون” در مدل کسب و کار سامسونگ (که اکنون در تلفن‌های آن انعکاس می‌یابد) بیشتر اثر مثبتی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *