اخبار, مقالات

شیائومی در مسیر بحران؛ اخراج ۱۰ درصد از نیروی کار و استعفای سه مدیر ارشد

2022 8 xiaomi 12

پس از کاهش ۶۰ درصدی سود در فصل اخیر، شیائومی اعلام کرده است که ۱۰ درصد از نیروهای کار را اخراج می‌کند. همزمان سه مدیر ارشد استعفا داده‌اند.

به گزارش فایننشال تایمز، سه نفر از مدیران ارشد شیائومی ازجمله وانگ شیانگ، رئیس شرکت، از سِمت خود استعفا داده‌اند. جدایی مدیران ارشد شیائومی در حالی اتفاق می‌افتد که این شرکت به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند در چین برای افزایش فروش تقلا می‌کند.

لو ویبینگ که سه سال پیش به شیائومی پیوست تا مدیریت برند ردمی را برعهده بگیرد، جانشین وانگ شیانگ خواهد شد. هانگ فنگ و وانگ چوان، هم‌بنیان‌گذاران شیائومی، گفته‌اند که تا حدی از این شرکت فاصله می‌گیرند. آن‌ها در حال حاضر به‌طور روزانه عملیات‌های شیائومی را مدیریت می‌کنند. با فاصله گرفتن این دو، لی جون، رئیس هیئت‌مدیره‌ی شیائومی، تنها هم‌بنیان‌گذار شرکت است که سِمت برجسته‌ی خود را حفظ می‌کند.

شیائومی هم‌اکنون با «دشواری‌های پرتعدادی» دست‌و‌پنجه نرم می‌کند

لی جون در یادداشتی خطاب به کارکنان شیائومی می‌نویسد این شرکت در حال حاضر «با دشواری‌های پرتعدادی روبه‌رو است» اما در ادامه بهره‌وری تولید را بالا می‌برد.

تغییر قابل توجه در تیم مدیریت شیائومی پایانی بر سالی نه‌چندان درخشان برای صنعت فناوری چین است. این بخش از بازار چین نه‌تنها در سراسر دنیا با محدودیت‌هایی از سوی نهادهای رگولاتوری مواجه شده بلکه مجبور بوده است با سخت‌گیری‌های دولت برای مبارزه‌با کرونا سازش کند. شیائومی به مدت سه فصل متوالی افت درآمد و سود ثبت کرده است.

شیائومی که پس از سامسونگ و اپل سومین تولیدکننده‌ی برتر گوشی هوشمند در دنیا محسوب می‌شود، در هفته‌ی اخیر تعدیل ۱۰ درصد از نیروی کار را شروع کرده است. گفته می‌شود تعدیل نیرو شیائومی کسب‌و‌کار موبایل این شرکت را نیز تحت تأثیر قرار داده است. یک تحلیلگر بازار چین می‌گوید زمان آغاز تعدیل نیرو در شیائومی تعجب‌برانگیز بود، چون چین به‌تازگی قوانین سخت‌گیرانه‌ی کرونا را کاهش داده است.

شماری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که عملکرد شیائومی در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ «بدتر از حد انتظار» باشد. یک تحلیلگر می‌گوید تعدیل ۱۰ درصد نیروی کار در شیائومی احتمالاً اقدامی برای «کنترل هزینه‌ها» است.

کارشناسان مؤسسه‌ی تحقیقاتی ترندفورس پیش‌بینی کرده‌اند که سهم کسب‌و‌کار موبایل شیائومی در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ افت کند. یکی از دلایل این اتفاق، افت فروش محصولات شیائومی در هند است. هند همواره یکی از بازارهای پر اهمیت برای شیائومی بوده، اما در ماه‌های اخیر سخت‌گیری بیشتری برای این شرکت اعمال کرده است.

درآمد شیائومی در فصل سوم ۲۰۲۲ به‌میزان ۹٫۷ درصد افت کرد و به ۹٫۸ میلیارد دلار رسید. سود خالص شیائومی در همان بازه‌ی زمانی با افت تقریبا ۶۰ درصد مواجه شد.

منبع: زومیت