مقالات, اخبار

مدیرعامل مدیاتک: منتظر اولین تراشه 5G mmWave و شبکه Wi-Fi 7 باشید

منتظر اولین تراشه 5G mmWave و شبکه Wi-Fi 7 باشید

منتظر اولین تراشه 5G mmWave و شبکه Wi-Fi 7 باشید

در حالی که بیشتر درآمد مدیاتک همچنان از تولید و فروش تراشه برای گوشی‌های هوشمند به دست می‌آید، این شرکت تایوانی مشتاق است با نوآوری در تولیدات خود، در ارائه فناوری‌های پیشرفته اولین باشد. یکی از فناوری‌های مورد هدف مدیاتک ارائه شبکه Wi-Fi 7 و تراشه ۵G مجهز بهmmWave  بوده که به تازگی از آن پرده برداشته است.

مدیاتک در توسعه تراشه‌ها خارج از بازار گوشی‌های هوشمند نیز پیشرفت‌هایی داشته است و اخیراً سری پردازنده‌های Kompanio خود را برای کروم‌بوک‌ها و تراشه Pentonic 2000 را برای تلویزیون‌های رده بالای ۸K ۱۲۰هرتزی معرفی کرده است.

علاوه بر این‌ها، مدیر عامل مدیاتک، Cai Lixing، اخیراً فاش کرده است که این شرکت سال آینده اولین تراشه موبایل ۵G با فناوریmmWave  (موج میلی متری) را در سال آینده عرضه خواهد کرد.

این چیپست ۵G همچنین با پشتیبانی از شبکه Wi-Fi 7 همراه خواهد شد که قرار است اوایل سال آینده راه اندازی شود. او امیدوار است که این تکنولوژی، مدیاتک را قادر سازد به رشد درآمد ۱۰ تا ۲۰ درصدی دست یابد؛ عددی که اگرچه کمتر از رشد سال ۲۰۲۱ این شرکت است، اما هنوز هم رقم چشمگیری است.

منتظر اولین تراشه 5G mmWave و شبکه Wi-Fi 7 باشید

لیکسینگ همچنین خاطرنشان کرد که مدیاتک در سال ۲۰۲۲ از شرکت‌های تولیدی، بسته‌بندی‌ و شرکای زیرلایه‌اش پشتیبانی ظرفیت دریافت کرده است و وضعیت عرضه محصولات آن در سال آینده پایدار خواهد بود.

وی اذعان داشت:

دوران پس از اپیدمی متغیرهای زیادی به توسعه اقتصاد جهانی اضافه کرده است و مدیاتک نیز با چالش‌های فنی زیادی از جمله معماری‌های طراحی پیچیده‌تر و گره‌های پیشرفته‌تر تولید تراشه‌های ۳ و ۲ نانومتری مواجه خواهد شد.

از طرفی گزارش مالی مدیاتک اخیراً نشان داد که درآمد تلفیقی برای سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ میلادی این شرکت به ۱۳۱۰۷۴ میلیون دلار رسیده است که ۴.۳ درصد نسبت به سه ماهه قبلی و ۳۴.۷ درصد نسبت به سال پیش، افزایش داشته است.

فروش تراشه‌های موبایل این شرکت نیز بیش از ۱۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و نرخ سود سهام آن اکنون ۵۷ درصد است. فروش محصولات خارج از بازار موبایل از جمله آی سی‌های مدیریت انرژی و تراشه‌های شبکه نیز در این شرکت بیش از ۳۰ درصد افزایش به خود دیده است.

علاوه بر این،Cai Lixing  فاش کرد که MediaTek به یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه تراشه‌های ارتباط بی‌سیم تبدیل شده است و در زمینه شبکه‌های Wi-Fi 6 و Wi-Fi 6E عملکرد بسیار خوبی دارد.

منبع: شهر سخت افزار