اخبار

کوالکام از نسل دوم حسگر اثر انگشت اولتراسونیک رونمایی کرد

qualcomm announces 3d sonic copy 1200x800 1

کوالکام در جریان CES 2021 از نسل دوم حسگر اثر انگشت اولتراسونیک رونمایی کرده است که می‌تواند امنیت گوشی‌های ۲۰۲۱ را با سرعت و دقت بیشتری تأمین کند.

به گزارش GSMArena، کوالکام در کنگره‌ی جهانی الکترونیک مصرفی ۲۰۲۱ (CES 2021) پیش‌نمایشی از نسل دوم حسگر اثر انگشت ۳D Sonic Gen 2 ارائه داده است که برخلاف حسگرهای اپتیکال موجود در گوشی‌های هوشمند کنونی، از فناوری اولتراسونیک بهره می‌گیرد؛ به این معنی که حسگر از امواج صوتی برای اسکن ویژگی‌های سه‌بعدی اثر انگشت کاربر استفاده می‌کند.

اولین نسل حسگر یادشده، اغلب در گوشی‌های سامسونگ همچون گلکسی اس ۱۰، اس ۲۰، نوت ۱۰ و نوت ۲۰ ارائه شد؛ اما عملکرد چندان مناسبی ندارد و اغلب کاربران از دقت پایین و کُندی تشخیص آن شکایت دارند. اولتراسونیک در مقایسه با راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری اپتیکال، تکنولوژی جدیدتر و قوی‌تری به‌ نظر می‌رسد؛ اما اکثر شرکت‌های شخص ثالث از حسگر اپتیکال بهره می‌گیرند و دقت و سرعت به‌مراتب بیشتری از حسگرهای به‌کار‌رفته در گوشی‌های سامسونگ ارائه می‌دهند.

کوالکام به‌ منظور بهبود این روند و کسب سهم بیشتر از تأمین حسگر درونِ نمایشگر، قول می‌دهد نسل دوم حسگرهای مذکور ۵۰ درصد سریع‌تر و ۷۷ درصد بزرگ‌تر از مدل قبلی باشد. یکی از نکات ضعف در خور توجه اولتراسونیک نسل اول، ناحیه‌ی فعال‌سازی کاملا کوچک است که یافتن دقیق اسکنر را برای کاربران دشوار می‌کند. ابعاد نسل اول این حسگرها ۴ در ۹ میلی‌متر است؛ درحالی‌که حسگر جدید محدوده‌ی ۸ در ۸ میلی‌متر را پوشش می‌دهد و به ‌لطف ابعاد بزرگ‌تر، می‌تواند تا ۱٫۷ برابر اطلاعات بیومتریک بیشتری دریافت و تجزیه‌وتحلیل کند.

بنا به ادعای کوالکام، ضخامت حسگر جدید در ناحیه اسکن فقط ۰٫۲ میلی‌متر است و این امکان را فراهم می‌کند که شرکت‌ها از حسگر درون نمایشگر در گوشی‌های منعطف و تاشو استفاده کنند؛ از این‌رو، احتمال دارد سامسونگ در نسل بعدی گوشی‌های منعطف خود از این نوع حسگر بهره گیرد. گفته می‌شود نسل دوم حسگر Sonic 3D در اوایل سال ۲۰۲۱ در بطن نمایشگر گوشی‌های هوشمند جای خواهد گرفت و شاید غول کره‌ای صنعت موبایل اولین شرکتی باشد که در خانواده‌ی گلکسی اس ۲۱ از این حسگر استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *