اخبار

چراغ های سبز و زرد IOS14 نشانه چیست؟

ios14

سیستم عامل iOS 14 | اپل با سیستم عامل iOS 14 ویژگی‌های جدید متعددی را معرفی کرده است و همچنین تغییرات و جلوه های بصری جالبی را در این سیستم عامل اعمال کرده است. شاید تا به حال به دو نقطه ی سبز و زرد موجود در نوار اعلانات (سمت راست) توجه کرده باشید و این سؤال برایتان ایجاد شده باشد که این دو نقطه دقیقاً به چه دردی می‌خورند.

1 1

سیستم عامل iOS 14

اینطور که به نظر می‌رسد این نقطه ها در واقع نشانگرهایی هستند که به شما کمک می‌کنند از حریم شخصی خود محافظت کنید. گفتنی است که در مک بوک و iMac، اپل در کنار وبکم از یک چراغ LED فیزیکی سبز رنگ استفاده کرده است.

هنگامی که دوربین در حال اجرا باشد، این چراغ روشن می‌شود و به شما اطلاع می‌دهد که یک اپلیکیشن بر روی سیستم در حال نظارت بر روی محتوای دوربین است. آیفون و آیپد از چراغ فیزیکی LED بی بهره هستند و به همین دلیل اپل برای ارائه این ویژگی به نرم افزار روی آورده است.

نقطه ی نارنجی در آیفون چه معنایی دارد؟

1 1

نقطه ی نارنجی رنگ به این معنی است که یک اپلیکیشن در آیفون شما در حال استفاده از میکروفن است. حال ممکن است که میکروفن در حال ضبط صدای شما باشد. برای مثال هنگامی که از Siri یا Dictation استفاده می‌کنید، این نقطه نمایش داده می‌شود چرا که میکروفن باید صدای شما را ضبط کند تا آیفون بتواند صوت را به نوشتار تبدیل کند. با فرض اینکه هیچ اپلیکیشنی قصد سوءاستفاده از حریم شخصی شما را ندارد، این نقطه ی نارنجی رنگ تنها در مواقعی روشن میشود که شما در حال استفاده از میکروفن باشید. حال اگر این نقطه در مواقعی روشن شود که شما از میکروفن استفاده نمی‌کنید، مشخص می‌شود که یک اپ در حال سوءاستفاده از حریم شخصی شما است. البته این احتمال وجود دارد که این اتفاق صرفاً نتیجه ی وجود یک باگ باشد و بحث جاسوسی در میان نباشد.

در نسخه های قبلی iOS، کاربران تنها در مواقعی متوجه استفاده از میکروفن می‌شدند که اپ مربوطه در پس زمینه فعال بود. اگر یک اپ در پس زمینه به میکروفن دسترسی داشت، یک نقطه ی قرمز رنگ در سمت چپ ناچ نمایش داده می‌شد. چنین چیزی در iOS 14 نیز وجود دارد، اما این بار یک نقطه ی نارنجی رنگ در سمت راست ناچ نمایشگر نمایش داده می‌شود.

 

نقطه ی سبز در آیفون چه معنایی دارد؟

2 1

نقطه ی سبز رنگ زمانی ظاهر می‌شود که یک اپ در حال استفاده از دوربین باشد. لازم به ذکر است که دسترسی به دوربین شامل دسترسی به میکروفن نیز میشود؛ در چنین شرایطی شما نقطه ی نارنجی را به صورت جداگانه نمی‌بینید. رنگ سبز این نقطه با رنگ چراغ LED در مک بوک و iMac مطابقت خواهد داشت.

اگر این نقطه در یک زمان غیر معقول ظاهر شود، مشخص می‌شود که یک اپلیکیشن به صورت پنهانی در حال استفاده از دوربین است. سیستم عامل iOS نمی‌داند که چرا یک اپ باید در هر لحظه ای به دوربین دسترسی داشته باشد، بنابراین بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با پشتیبانی اپلیکیشنی که به آن مشکوک هستید تماس بگیرید و علت را جویا شوید. دلیل این اتفاق میتواند وجود یک باگ باشد. همچنین ممکن است که سازندگان آن اپلیکیشن انگیزه های شنیعی داشته باشند که در این صورت شما باید هر چه سریع تر آن اپلیکیشن را حذف کنید. البته نمایش نقطه ی سبز رنگ به این معنی نیست که دوربین هر لحظه در حال ضبط محتوا است؛ تنها چیزی که iOS میداند این است که یک اپلیکیشن در یک لحظه ی خاص به دوربین دسترسی داشته است. سیستم عامل گوشی متوجه نمی‌شود که آن اپلیکیشن دقیقاً چه استفاده ای از آن محتوا دارند.

 

واژه ی recently در کنترل سنتر

3 1

اگر شما در بخش کنترل سنتر باشید و در آن لحظه دوربین یا میکروفن مورد استفاده قرار بگیرند، اینترفیس کنترل سنتر این موضوع را به شما اعلام خواهد کرد. در این بخش مشخص میشود که کدام سخت افزار مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین نام اپلیکیشن مربوطه نیز مشخص میشود. بنابراین اگر شما متوجه حضور نقطه های نوار اعلانات نشوید، کنترل سنتر می‌تواند این موضوع را به شما اطلاع دهد.

مجدداً باید اشاره کنیم که سیستم متوجه نمی‌شود که اپلیکیشن ها با دقیقاً با اطلاعاتی که به دست می‌آورند چه کاری انجام می‌دهند. ممکن است که این اطلاعات صرفاً در لحظه مورد استفاده قرار بگیرند و یا ممکن است که برای همیشه بر روی دیوایس ذخیره شوند. همچنین این احتمال وجود دارد که این اطلاعات به شبکه ارسال شوند.

نکته ی مهم این است که iOS به شما اطلاع می‌دهد که دوربین و میکروفن مورد استفاده قرار گرفته اند و شما میتوانید اپ هایی که چنین رفتاری دارند را شناسایی کنید. خوشبختانه اکثر اپ های iOS از منابع گوشی سوءاستفاده نمی‌کنند و شما به ندرت با این نقطه های سبز و نارنجی رنگ مواجه خواهید شد.