اخبار, مقالات

اینتل بزرگ‌ترین کارخانه تراشه‌سازی جهان را می‌سازد

اینتل بزرگ‌ترین کارخانه تراشه‌سازی جهان را می‌سازد

اینتل بزرگ‌ترین کارخانه تراشه‌سازی جهان را می‌سازد

شرکت تراشه‌سازی اینتل تصمیم دارد با سرمایه‌گذاری اولیه ۲۰ میلیارد دلار بزرگ‌ترین کارخانه تراشه‌سازی جهان را در ایالت اوهایو بسازد. به گزارش ‌رویترز، شرکت اینتل روز گذشته اعلام کرد تا ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند تا احتمالا بزرگ‌ترین مجتمع تولید تراشه جهان را در ایالت اوهایو آمریکا را بسازد. این شرکت در حالی قصد دارد ظرفیت خود را ارتقا دهد که کمبود نیمه‌رسانا در جهان روی تولید کالاهای مختلف از موبایل تا خودرو تاثیر گذاشته است.

این اقدام بخشی از استراتژی پت جلسینگر مدیرعامل اینتل جهت احیای قدرت اینتل در حوزه تراشه‌سازی و کاهش اتکای آمریکا به مراکز تولید این محصول در آسیا است که اکنون بازار را تحت تسلط خود دارند. بزرگ‌ترین کارخانه تراشه‌سازی جهان با سرمایه اولیه ۲۰ میلیارد دلار در یک زمین به مساحت هزار جریب در نزدیکی نیوآلبانی ساخته می‌شود. به گفته جلسینگر این کارخانه ۳ هزار شغل ایجاد می‌کند. همچنین میزان سرمایه‌گذاری با توجه به ساخت ۸ واحد ممکن است به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد. این رقم بیشترین میزان سرمایه‌گذاری در ایالت اوهایو به حساب می‌آید.

مدیرعامل اینتل در این باره می‌گوید: این بزرگ‌ترین مکان برای ساخت نیمه‌رسانا در جهان خواهد بود. در حال حاضر تراشه‌سازان سعی دارند بازده خود را ارتقا دهند. نقشه اینتل برای ساخت کارخانه‌های جدید، کمبود تراشه در جهان را برطرف نمی‌کند، زیرا ساخت چنین مجتمع‌هایی چند سال طول می‌کشد علاوه بر آنچه گفته شد مدیرعامل اینتل در سخنان خود دوباره پیش‌بینی خود درباره ادامه یافتن بحران کمبود تراشه تا ۲۰۲۳ میلادی را بیان کرد. دولت بایدن برای ارتقای تولید تراشه در آمریکا تصمیم دارد کنگره این کشور را ترغیب به تصویب بودجه‌ای ۵۲ میلیارد دلاری کند. از سوی دیگر نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس آمریکا روز گذشته اعلام کرد به زودی لایحه‌ای درباره رقابت ارائه می‌شود که به افزایش سرمایه‌گذاری در زنجیره تامین ذخایر کمک می‌کند. این روند شامل بودجه ۵۲ میلیارد دلاری مذکور نیز می‌شود.

 

منبع: دنیای اقتصاد