اخبار

هواوی در پرچم‌داران ۲۰۲۱ از فناوری لنز مایع استفاده خواهد کرد

A72

هواوی در گوشی‎‌های پرچم‌دار سال ۲۰۲۱ از لنز مایع استفاده خواهد کرد. این فناوری به بهبود عملکرد تثبیت‌کننده تصویر و زمان فوکوس شدن دوربین روی سوژه کمک فراوانی می‌کند.

هرساله شاهد ترندهای مختلف در گوشی‌های هوشمند هستیم که عمدتا به ‌دلیل رقابت شرکت‌های سازنده برای جذب مشتریان بیشتر معرفی می‌شوند. درواقع تجهیزات و فناوری‌های به‌کارگرفته در گوشی‌های پرچم‌دار با فاصله زمانی بسیاری راهی محصولات دیگر از جمله تبلت‌ها می‌شوند.
ویژگی‌های مختلفی از جمله صفحه‌نمایش تاشو یا ماژول‌ دوربین چندگانه ترند محصولات اخیر بوده است؛ اما به‌ نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۱ تمرکز ویژه‌ای روی سخت‌افزار دوربین‌های مورد استفاده در پرچم‌دارها خواهد شد.
در گزارشی که رسانه‌های چینی به آن پرداخته‌اند، اشاره می‌شود که هواوی در مراحل نهایی آزمایش فناوری جدیدی به ‌نام لنز مایع است. فناوری لنز مایع به بهبود عملکرد دوربین در زمینه‌های مختلف کمک می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها، تثبیت‌کننده تصویر یا پایدارکننده نگاره و همچنین امکان فوکوس سریع‌ و دقیق‌تر روی سوژه‌ها عنوان می‌شود.

در توضیح عملکرد لنز مایع باید گفت زمان مورد نیاز برای فوکوس روی سوژه‌ها به چند میلی‌ثانیه کاهش می‌یابد و درنتیجه دوربین گوشی هوشمند قادر به فوکوس روی سوژه‌ها با دقت عملکرد چشم انسان خواهد شد. گفته می‌شود لنز مایع ابتدا در دوربین‌ تله‌فوتو استفاده خواهد شد. چنین اقدامی باعث می‌شود ماژول دوربین به ‌جای حرکت دادن لنزها با اعمال ولتاژ، شکل و ظاهر مایع را تغییر دهد و امکان فوکوس روی سوژه را میسر سازد.
این فناوری سبب خواهد شد ماژول دوربین برخوردار از لنز مایع در برابر شوک‌ الکتریکی مقاومت بیشتری نسبت به موتورهای فوکوس فعلی داشته باشد. گویا از اولین حسگرهایی که مجهز به لنز مایع خواهد شد، حسگر سونی IMX782 است. در گزارش اشاره‌ای نشده  است که اولین گوشی‌ هوشمند برخوردار از دوربین با لنز مایع، کدام یک از محصولات هواوی خواهد بود. بااین‌حال دور از انتظار نیست که شرکت چینی در مدل‌های جدید سری پی یا سری میت از این فناوری استفاده کند.

منبع: زومیت