مقالات, اخبار

رقابت Core i5-1250P با Ryzen 7 5800X در Geekbench

رقابت Core i5-1250P با Ryzen 7 5800X در Geekbench

رقابت Core i5-1250P با Ryzen 7 5800X در Geekbench

بر اساس توییتی که توسط Benchleaks، از متخصصین بنچمارک Geekbench منتشر شده، چیپست موبایل جدیدی از سری Alder Lake اینتل در دیتابیس Geekbench 5 قرار گرفته که منتسب به پردازنده Core i5-1250P اینتل می‌باشد. پردازنده‌ای ۱۲ هسته‌ای که از ۱۶ رشته پردازشی نیز بهره می‌برد. اگر چه این تراشه طبیعتا برای راندمان بالا بهینه سازی شده، اما به طور جذابی شاهد رقابت Core i5-1250P با Ryzen 7 5800X شرکت در بخش پردازش تک هسته‌ای هستیم.

رقابت Core i5-1250P با Ryzen 7 5800X در Geekbench

پردازنده‌های موبایل خانواده Alder Lake مجهز به حداکثر ۱۴ هسته می‌باشند که از ۶ هسته قدرتمند P و ۸ هسته کم مصرف E تشکیل می‌شود. سری H این پردازنده‌ها مانند Core i7-12700H که از توان طراحی حرارتی و فرکانس بالاتر برخوردارند، نوت بوک‌های قدرتمندتر را مورد هدف قرار خواهند داد. در حالی که سری P مانند Core i5-1250P بیشتر جهت مصرف پائین‌تر انرژی طراحی شده‌اند. این CPUها دارای توان طراحی حرارتی و فرکانس کاری کمتری هستند.

طبق اطلاعات به دست آمده، پردازنده Core i5-1250P اینتل مجهز به ۱۲ هسته و ۱۶ رشته پردازشی می‌باشد و همچنین از ۱۸ مگابایت حافظه کش سطح سوم برخوردار است. پس احتمالا در این چیپست از ۴ هسته P و ۸ هسته E باید استفاده شده باشد. اما طبق بنچمارک‌های لو رفته، این بدین معنا نیست که پردازنده موبایل اینتل اصلا تراشه سریعی نیست. بالعکس پرفورمنس این CPU طبق امتیازات ثبت شده غافل گیر کننده بوده است. تراشه اینتل در بخش پردازش تک هسته‌ای امتیاز ۱۶۱۱ و در قسمت چند هسته‌ای موفق به کسب امتیاز ۸۷۸۹ شده است.

عملکرد تحسین برانگیز تراشه موبایل Alder Lake اینتل

برای درک بهتر توانایی قابل ملاحظه پردازنده اینتل باید به امتیاز ۱۶۷۲ پردازنده AMD Ryzen 7 5800X در بخش تک هسته ای اشاره کنیم که فقط ۶.۸ درصد بالاتر از امتیازیست که توسط پردازنده موبایل اینتل به ثبت رسیده است. این مقدار اختلاف هم می تواند تا حدی خطا داشته باشد پس می‌توان گفت نماینده موبایلی اینتل عملکردی در حد پردازنده دسکتاپ AMD داشته است.عملکرد تحسین برانگیز تراشه موبایل Alder Lake اینتل

در پردازش چند هسته‌ای، Ryzen 7 5800X در گیک بنچ ۵ امتیاز ۱۰۳۴۷ را کسب کرده که باز هم اختلاف قابل توجهی نسبت به Core i5-1250P محسوب نمی‌شود. ضمن اینکه عملکرد تک هسته‌ای یک پردازنده موبایل که برای نوت بوک‌هایی با کاربری روزانه طراحی شده، به مراتب مهم‌تر از پردازش چند هسته‌ای است که بیشتر در پردازش های سطح بالا اهمیت پیدا می‌کند.

نکته جالب دیگر در مورد پردازنده موبایل Alder Lake-P اینتل این است که با فرکانس پایه ۲.۱۰ گیگاهرتز موفق به کسب این امتیازات شده که به طور قابل توجهی از فرکانس پایه ۳.۸ گیگاهرتزی Ryzen 7 5800X پائین‌تر است. گزارش Geekbench 5 فرکانس بوست تراشه اینتل را مشخص نکرده اما احتمالا در حدود ۴ گیگاهرتز باشد. در صورت دقیق بودن این بنچمارک و امتیازات به ثبت رسیده، باید گفت به لطف پردازنده‌های موبایل نسل جدید اینتل می‌توانیم انتظار ورود لپ تاپ‌های سبک و باریک و در عین حال بسیار قدرتمند را در آینده نزدیک داشته باشیم.

 

منبع: مرجع سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *